Testy na ojcostwo – dla kogo i po co?

Testy na ojcostwo są popularnym i skutecznym sposobem na ustalenie kto naprawdę się ojcem dziecka. W artykule znajdziesz najpotrzebniejsze informacje, które pomogą ocenić, czy warto zdecydować się na takie badanie.

Kto najczęściej zleca testy na ojcostwo?
Czy kobiety robią testy na ojcostwo?
Kiedy warto zrobić testy na ojcostwo?
Czy testy na ojcostwo dadzą jednoznaczny wynik?

Kto najczęściej zleca testy na ojcostwo?

To, kto najczęściej zleca testy DNA na ojcostwo jest dość oczywiste. Są to mężczyźni, którzy nie są pewni pochodzenia swoich dzieci i chcieliby udowodnić, że są lub nie są ojcami. Wyniki testów na ojcostwo  służą często jako dowody przedstawiane w sprawach sądowych i mogą zaważyć na wyroku na korzyść jednej, lub drugiej strony. Sądy zazwyczaj uznają wyniki takich badań DNA za pewne i niepodważalne.

Czy kobiety robią testy na ojcostwo?

Na pytanie, czy kobiety robią testy genetyczne na ojcostwo należy udzielić twierdzącej odpowiedzi. Choć wśród zlecających takie testy dominują mężczyźni, zdarza się, że kobiety zlecają tego rodzaju badania genetyczne. Na ogół ich celem jest potwierdzenie wierności wobec swoich partnerów. Należy jednak pamiętać, że materiał genetyczny mężczyzny jest niezbędny do przeprowadzenia badania.

Kiedy warto zrobić testy na ojcostwo?

Dochodzimy do pytania, kiedy warto zrobić testy na ojcostwo. Zazwyczaj wtedy, gdy nie jesteśmy w stu procentach przekonani, że jesteśmy biologicznym ojcem dziecka. Jeśli mamy wątpliwości w tej kwestii, taki test DNA może pomóc je rozwiać. Niestety, może je także potwierdzić. Należy zatem dobrze się zastanowić, czy chcemy poznać wynik takiego badania i czy rzeczywiście on nam pomoże. Konsekwencje dla rodziny, czy związku, mogą być bowiem bardzo nieprzyjemne.

Czy testy na ojcostwo dadzą jednoznaczny wynik?

Wiele osób, które decyduje się na badanie zastanawia się, czy testy na ojcostwo dadzą jednoznaczny wynik? Trzeba mieć na uwadze, że jest takie badanie jest obecnie najbardziej dokładną metodą ustalenia ojcostwa i odpowiedzi na pytanie, kto jest biologicznym ojcem dziecka. Dzięki osiągnięciom nowoczesnej medycyny, i wiedzy o na temat genetyki, oraz DNA, jesteśmy w stanie ustalić biologiczne pochodzenie dziecka w sposób jednoznaczny i niepozostawiający wątpliwości. Badania na ojcostwo są wiarygodne i można im zaufać.

Data publikacji: , Aktualizacja: