Testy na ojcostwo – kiedy, jak i za ile?

Test na ojcostwo to badanie genetyczne, dzięki któremu możemy sprawdzić czy osoby badane są ze sobą spokrewnione. Badanie takie zazwyczaj wykonywane jest między ojcem a dzieckiem. Potencjalni ojcowie wykonują badanie genetyczne aby ustalić czy są biologicznymi rodzicami. Kobiety najczęściej wykonują to badanie aby potwierdzić swoją wierność wobec partnera.

Ile kosztuje test na ojcostwo?
Kiedy można zrobić test na ojcostwo
Czy test na ojcostwo jest pewny?
Ile kosztuje test na ojcostwo przez sąd?

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Koszt badań na ojcostwo zależny jest od wielu czynników. Cena testu waha się od około 600-2500 zł aż do 6000 zł. Kwota zależna jest między innymi od liczby badanych, rodzaju próbek oraz czasem realizacji. Co ważne na cenę ma wpływ rodzaj testu : prywatny, sądowy oraz w ciąży. Wynik testu zawsze jest albo pozytywny albo negatywny, czyli albo potwierdza albo wyklucza ojcostwo.

Cena testu na ojcostwo w celach prywatnych to około 600 do 2500 zł. Cena zależy od tego co sam w sobie test zawiera oraz od laboratorium. Próbka może zostać pobrana w domu bądź w placówce. Próbką do badania zazwyczaj są włosy z cebulkami, wymazy z policzka lub krew.

Czy test na ojcostwo jest pewny?

Test DNA na ojcostwo jak najbardziej jest pewny. Badania DNA są najlepszą metodą ustalenia ojcostwa. Wynik badania jest wiarygodny. Może być pozytywny lub negatywny i nie można tego kwestionować. Właśnie ze względu na to testy na ojcostwo są uznawane przez sądy.

Kiedy można zrobić test na ojcostwo?

Badanie ojcostwa można wykonać już u kobiety w ciąży po 10 tygodniu. Badanie to przypomina wtedy zwykłe badanie morfologii. DNA dziecka zostaje pobrane z krwi matki. Po 13. tygodniu ciąży badanie na ojcostwo można wykonać podczas badania prenatalnego. Po porodzie natomiast badanie można wykonać już u dwudniowego maleństwa.

Badania wykonuje się także u dzieci starszych a także u osób dorosłych. Niezależnie od tego kiedy wykonamy badanie, wynik zawsze pozostanie ten sam.

Ile kosztuje test na ojcostwo przez sąd?

Badanie na ojcostwo wykonywane jest również w celach sądowych. W takiej sytuacji kosztuje ono zazwyczaj 1400-1800 zł. Cena wynika z tego, że należy zachować specjalną procedurę sądową oraz biegły sądowy musi przeprowadzić ekspertyzę. W kilku przypadkach, kiedy badanie DNA na ojcostwo jest zlecone przez sąd, koszty badań mogą zostać pokryte przez skarb państwa.

Data publikacji: , Aktualizacja: