Testy na ojcostwo – kiedy można je wykonać?

Jedyną pewną metodą na potwierdzenie ojcostwa jest test na ojcostwo. Można wykonać go w prosty i szybki sposób, bez skierowania. Badania są zróżnicowane, jednak powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła – wówczas ich wiarygodność jest wysoka, a klienci laboratoriów mogą mieć pewność, że analiza została poprawnie przeprowadzona.

Na czym polega test na ojcostwo?
Czy warto zrobić test na ojcostwo?
Kiedy wykonać test na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo można zrobić w ciąży?

Na czym polega test na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo polega na porównaniu materiału genetycznego pochodzącego od ojca/matki dziecka oraz od samego dziecka. Próbka jest pobierana od 2 osób, następnie materiał genetyczny wyodrębniany jest w warunkach laboratoryjnych. Na wynik testu na ojcostwo czeka się maksymalnie 10 dni roboczych.

Czy warto zrobić test na ojcostwo?

Warto zrobić test genetyczny na ojcostwo wówczas, kiedy pojawiają się wątpliwości odnośnie ojcostwa/macierzyństwa. Dotyczy to nie tylko przypadków zdrady małżeńskiej, ale również możliwości popełnienia błędu przez personel szpitala w czasie narodzin dziecka czy rozdzielenia biologicznych rodziców z dzieckiem. Test na ojcostwo pozwala potwierdzić ojcostwo w 99% oraz wykluczyć je w 100%. Jest to jedyna pewna metoda na sprawdzenie bliskiego pokrewieństwa.

Kiedy wykonać test na ojcostwo?

Test na ojcostwo może być wykonywane w dowolnej chwili, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba. Badanie DNA może być wykonane zarówno u małego dziecka, jak i u dorosłej osoby. Geny są przypisane do człowieka już w chwili poczęcia, dlatego też żadne czynniki zewnętrzne nie mają na nie wpływu. Zazwyczaj badania na ojcostwo wykonuje się wówczas, kiedy istnieją wątpliwości co do biologicznego pokrewieństwa z dzieckiem.

Czy test na ojcostwo można zrobić w ciąży?

Nowoczesne badania DNA na ojcostwo są możliwe do wykonania już w czasie ciąży. Minusem tego typu testów na ojcostwo w ciąży jest ich wysoka cena dochodząca nawet do 6-7 tysięcy złotych. Analizę wykonuje się już od 8 tygodnia ciąży pod nadzorem lekarza ginekologa. Wysoka cena badania na ojcostwo wynika z zastosowanej technologii, a także konieczności opłacenia dodatkowego personelu – wielu rodziców właśnie z racji wysokich kosztów czeka z wykonaniem testów do narodzin dziecka.

Data publikacji: , Aktualizacja: