Testy na ojcostwo – kto najczęściej je zleca i jak zrobić to prawidłowo?

Ze względu na nazwę, wydawać by się mogło, że testy na ojcostwo najczęściej wykonywane są właśnie przez potencjalnych ojców. To właśnie zaniepokojeni mężczyźni często poszukują odpowiedzi na pytanie „kto jest ojcem?”. Czy jednak tylko ojcowie wykonują testy na ojcostwo? Przeczytaj!

Czy tylko mężczyźni robią testy na ojcostwo?
Czy testy na ojcostwo mogą zrobić dziadkowie?
Czy próbki do testów na ojcostwo trzeba przechowywać w lodówce?
Czy do testów na ojcostwo można użyć gumy do żucia?

Czy tylko mężczyźni robią testy na ojcostwo?

Mówi się, że wśród osób zlecających testy DNA na ojcostwo dominują mężczyźni, jednak testy zlecane są zarówno przez przedstawicielki płci żeńskiej, jak i przedstawicieli płci męskiej. Panowie najczęściej mają wątpliwości, czy nowo narodzone dziecko (bądź też dziecko jeszcze w łonie matki) jest rzeczywiście ich potomkiem. Z kolei kobiety często zlecają testy ojcostwa w przypadku, gdy nie są pewne, który z ich partnerów jest ojcem dziecka. Czasami test na ojcostwo jest dla kobiety sposobem na udowodnienie swojej wierności partnerowi.

Czy testy na ojcostwo mogą zrobić dziadkowie?

Czasami także dziadkowie zlecają wykonanie badań DNA na ojcostwo. Często zdarza się, że dziadkowie mają wątpliwości co do uczciwości synowej lub partnerki ich syna. Badania na ojcostwo wykonują także dziadkowie, którzy przed przepisaniem spadku na wnuki pragną upewnić się, że osoby te są z nimi spokrewnione biologicznie. Testy genetyczne na ojcostwo zlecane przez dziadków bywają też przydatne w potyczkach sądowych w sprawach dotyczących alimentów.

Czy próbki do testów na ojcostwo trzeba przechowywać w lodówce?

Po starannym pobraniu próbek, należy jeszcze zmierzyć się z ich poprawnym przechowywaniem. Próbka do badania DNA na ojcostwo powinna być umieszczona w sterylnym opakowaniu, i najlepiej byłoby, gdyby została wysłana do laboratorium ja najszybciej. Jeśli jednak zachodzi konieczność przechowywania próbki przez pewien czas, należy to robić w suchym i zaciemnionym miejscu, w temperaturze pokojowej. Przechowywanie w lodówce nie jest zatem koniecznością.

Czy do testów na ojcostwo można użyć gumy do żucia?

Wykonanie testu genetycznego wymaga próbki DNA osoby, której pokrewieństwo chcemy przeanalizować. Testy na ustalenie ojcostwa z powodzeniem mogą być wykonane na podstawie gumy do żucia. Warto upewnić się, że guma była żuta przez co najmniej kilka minut, a także pobrać ją w jednorazowych rękawiczkach tak, aby nie doszło do jej zanieczyszczenia.

Data publikacji: , Aktualizacja: