Zrób badania DNA na ojcostwo i sprawdź, czy wychowujesz swoje dziecko!

W ostatniej dekadzie badania DNA na ojcostwo stały się coraz bardziej popularne. Istnieje coraz więcej metod na podstawie których można z niemal 100% pewnością ustalić zgodność genetyczną lub jej brak pomiędzy dzieckiem a domniemanym ojcem. Aby wykonać badania DNA na ojcostwo nie trzeba już pobierać wymazu z policzka. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed wykonaniem takiego badania DNA na ojcostwo. Oto najczęściej zadawane pytania na ten temat.

Co można wziąć od niemowlaka, żeby zrobić badania DNA na ojcostwo?
Co można wziąć od osoby dorosłej, żeby zrobić badania DNA na ojcostwo?
Ile czasu jest potrzebne na zrobienie badania DNA na ojcostwo?
Gdzie można zrobić najtańsze badania DNA na ojcostwo?

Co można wziąć od niemowlaka, żeby zrobić badania DNA na ojcostwo?

W przypadku niemowlaka próbkę materiału genetycznego można pobrać z: smoczka, szczotki do włosów na której znajdują się włosy (koniecznie wraz z cebulkami), obciętego paznokcia (może być wraz ze skórką), czy zużytej chusteczki genetycznej. Pamiętaj, że rodzaj próbki z której pobiera się materiał genetyczny, nie ma wpływu na wynik badania DNA na ojcostwo.

Co można wziąć od osoby dorosłej, żeby zrobić badania DNA na ojcostwo?

W przypadku osoby dorosłej ilość rzeczy z której można pobrać próbkę materiału genetyczne jest jeszcze większa niż w przypadku niemowlęcia. Może to być: golarka, zużyta prezerwatywa, szczotka do włosów lub szczoteczka do zębów, a także paznokieć, guma do żucia czy niedopałek papierosa. Także w tym przypadku rodzaj próbki nie ma wpływu na wynik testu na ojcostwo.

Przeczytaj więcej: Test na ojcostwo z mikrośladów

Ile czasu jest potrzebne na zrobienie badania DNA na ojcostwo?

To ile czeka się na wynik badania DNA na ojcostwo zależne jest od laboratorium w którym wykonujemy badanie ojcostwa. W większości miejsc wynik testu DNA na ojcostwo można uzyskać już po 24 godzinach od momentu złożenia próbki. W niektórych przypadkach należy jednak poczekać na wynik badania DNA na ojcostwo nawet 3 do 5 dni. Taki wydłużony termin realizacji badania na ojcostwo jest najczęściej związany z koniecznością wyodrębnienia DNA z małej próbki, co może zająć kilka dni.

Gdzie można zrobić najtańsze badania DNA na ojcostwo?

Cena badania DNA na ojcostwo wynosi od 500 do 1000 zł. Przed zdecydowaniem się na konkretne laboratorium warto sprawdzić cennik wykonywania badań DNA, bo może się okazać, że gdzie nie daleko mogliśmy zrobić takie samo badanie w lepszej cenie.

Data publikacji: , Aktualizacja: