Czym różnią się prywatne badania na ojcostwo od testów sądowych?

Wykonując badania na ojcostwo masz dwie drogi do wyboru: możesz zlecić badanie prywatne albo na potrzeby postępowania sądowego (sądowe). Rodzaj testu genetycznego na ojcostwo nie ma wpływu na wynik. Zarówno jeden jak i drugi pozwala pewnie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Inny jest w nich tylko sam przebieg pobrania materiału DNA.

Badania na ojcostwo – zanim dokonasz wyboru testu, zastanów się, jaki masz cel

Oczywiście głównym powodem, dla którego decydujesz się na badania na ojcostwo jest zapewne chęć dowiedzenia się, czy jesteś biologicznym ojcem dziecka. Pamiętaj jednak, że od tego, jak przebiega samo pobranie próbek DNA, zależy, do czego będziesz mógł potem wykorzystać wynik analizy. Prywatne badania DNA na ojcostwo zaleca się tym osobom, które chcą po prostu ustalić, czy są biologicznymi ojcami dziecka. Wykonuje się je więc wyłącznie w celach informacyjnych. Testy sądowe robi się natomiast po to, aby uzyskany wynik móc potem wykorzystać jako wiarygodny dowód w sprawie sądowej, np. o alimenty, spadek itp.

Poczytaj więcej: Czy test na ojcostwo to najlepszy dowód dla sądu?

Prywatne badania na ojcostwo – próbki możesz zabezpieczyć sam

Wystarczy, że zamówisz do domu (lub innego, dowolnego miejsca) pakiet wymazówek. Umożliwi Ci on własnoręczne pobranie materiału genetycznego, który wystarczy potem już tylko wysłać do laboratorium. Jeśli wolisz, do badania na ojcostwo możesz wykorzystać również inny materiał (niekoniecznie musi to być wymaz). Do analizy w kierunku ojcostwa tak samo dobrze nadają się włosy wyrwane z cebulkami, kubki, szklanki, sztućce, puszki po napojach, szczoteczki do zębów, niedopałki papierosów, czy zużyte chusteczki do nosa.

Osoby biorące udział w teście mogą też pozostać anonimowe, tj. nie trzeba wpisywać ich danych osobowych do formularza zlecenia testu (choć oczywiście można zdecydować się na opcję z danymi). Takie prywatne badania na ojcostwo z pobraniem próbek w domu, w całości odbywają się zwykle drogą wysyłkową, nie trzeba się nigdzie udawać, aby je zrealizować. Dla osoby wykonującej test jest to więc bardzo komfortowe rozwiązanie.

Przebieg sądowego badania na ojcostwo wygląda nieco inaczej (choć próbki DNA bada się w laboratorium w taki sam sposób, jak przy teście prywatnym), czyli jak?

To może Cię zainteresować: Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?

Sądowe badania na ojcostwo – sposób pobrania próbek ma bardziej formalny charakter

Żeby wykonać sądowe badania na ojcostwo trzeba już udać się do wyznaczonego miejsca – głównej siedziby laboratorium lub jednego z punktów pobrań. Na badanie DNA przychodzi się też z ważnymi dokumentami tożsamości, ponieważ przed pobraniem próbek jest ona sprawdzana. O ile w prywatnym teście na ojcostwo mogą uczestniczyć tylko dwie osoby (potencjalny ojciec z dzieckiem), o tyle w teście sądowym uczestnictwo matki jest już wymagane (chyba, że matka zmarła). Ostatecznie w badaniu biorą więc udział 3 osoby. Próbkę pobiera na miejscu osoba wyznaczona przez biegłego sądowego, zawsze w obecności świadków. Analizowanym materiałem jest natomiast zawsze wymaz z policzka. Dokumentem sporządzanym w trakcie pobrania jest specjalny protokół, który można potem dołączyć do wyniku i przedstawić na rozprawie.

Wszystkie procedury zastosowane przy realizacji sądowego testu na ojcostwo są po to, aby wynik mógł być pełnowartościowym dowodem dla sądu. Warto jednak pamiętać, że prywatne testy ojcostwa nie tracą w pełni wartości dowodowej, przez to, że nie towarzyszy im formalna procedura pobierania próbek. Ich wynik może być dla sądu dowodem wstępnym, a w uzasadnionych przypadkach sądy wydają wyroki opierając się tylko na nich.

Data publikacji: , Aktualizacja: