Anonimowe testy na ojcostwo – kilka informacji

Testy na ojcostwo są w dzisiejszych czasach wykonywane coraz częściej. Nie jest to już nic niezwykłego. Ale niektóre osoby dalej mają z tym pewnego rodzaju obawy, że nie wypada. Dlatego istnieje dla nich idealne rozwiązanie – anonimowe testy na ojcostwo

Jak wyglądają anonimowe testy na ojcostwo?
Dlaczego na wyniku anonimowego testu na ojcostwo nie ma danych badanych osób?
Jakie próbki zebrać do anonimowych testów na ojcostwo?
Jaki jest czas oczekiwania na wynik anonimowego testu na ojcostwo?

Jak wyglądają anonimowe testy na ojcostwo?

Jeśli chcemy wykonać taki test DNA nie musimy podawać żadnych danych osób biorących udział w badaniu. Udział matki w takim teście nie jest wymagany. Potrzebne są tylko dane zleceniodawcy, które podlegają ścisłej ochronie danych osobowych. Anonimowy test DNA na ojcostwo jest tak samo wiarygodny jak test z podanymi danymi.  Dostarczane są próbki (lub pobierane na miejscu), następnie podlegają one badaniu i po kilku dniach otrzymujemy wynik testu na ojcostwo. Każde zlecenie otrzymuje wtedy swój numer, który nigdy się nie powtarza. Trzeba tez wtedy ustalić w jakiej formie chcemy uzyskać wynik badania.

Dlaczego na wyniku anonimowego testu na ojcostwo nie ma danych badanych osób?

Wyniki mogą być dostarczone do nas listownie, mailem, telefonicznie lub trzeba udać się do samej placówki. Zarówno na formularzu jak i na wynikach testów anonimowych nie ma żadnych danych osób, które były badane. Na wynikach widnieje domniemany ojciec, dziecko i ewentualnie matka. Test od początku do końca jest całkowicie anonimowy. Laboratorium nie ma skąd wziąć naszych danych, dlatego nie ma ich także na wynikach badania na ojcostwo. Możliwe jest dostarczenie przesyłki dyskretnej, czyli na kopercie nie ma żadnej pieczątki ani loga laboratorium.

Jakie próbki zebrać do anonimowych testów na ojcostwo?

Próbki można pobrać samodzielnie i dostarczyć je osobiście lub pocztą albo powierzyć wykonanie ich pracownikom w laboratorium. Są one takie same jak przy zwykłym teście, może to być wymaz z policzka, włosy z cebulkami, ślina czy nawet krew. Wszystko zależy też od tego, czy badana osoba, wie że decydujemy się zrobić test genetyczny na ojcostwo. Sprawdź jak pobrać próbki do testu na ojcostwo.

Jaki jest czas oczekiwania na wynik anonimowego testu na ojcostwo?

Największy wpływ na czas oczekiwania ma samo laboratorium, gdzie badanie DNA na ojcostwo jest wykonywane. Czas oczekiwania liczy się od momentu dotarcia obu próbek do analizy. Zazwyczaj jest to okres do 7 dni, są też placówki, które zapewniają wyniki od 3 do 5 dni. Istnieją tez badania express i wyniki są nawet do 2 dni. Na pewno przy wyborze placówki warto zasięgnąć opinii innych klientów, choćby internetowych.

Data publikacji: , Aktualizacja: