Badania na ojcostwo – jak wykonać i ile to kosztuje?

Badania DNA na ojcostwo mają na celu potwierdzenie lub wykluczenie biologicznego ojcostwa i opierają się na analizie DNA. Mogą one zostać wykonane zarówno dla celów prywatnych, jak i sądowych, kiedy mają posłużyć jako dokument prawny. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź poniżej!

Badania DNA na ojcostwo – jakie są dostępne?
Badania DNA na ojcostwo – jakie są ceny?
Badania DNA na ojcostwo – czy są wiarygodne?
Badania DNA na ojcostwo – gdzie zrobić?

Badania DNA na ojcostwo – jakie są dostępne?

Badania DNA na ojcostwo można wykonać anonimowo, bez rejestracji danych osób, od których pobrano materiał genetyczny. Próbka materiału najczęściej pobierana jest w postaci wymazu z jamy ustnej. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie pobrać wymazu, istnieje możliwość wykonania testu na ojcostwo na podstawie mikrośladu. Przykładem jest wykorzystanie szczoteczki do zębów, gumy do żucia, smoczka, używanej chusteczki higienicznej czy obciętych paznokci.

Badania DNA na ojcostwo – jakie są ceny?

Ceny badań DNA na ojcostwo mogą znacznie się od siebie różnić, zależy to głównie od laboratorium, które wybierzemy. Niska cena badania DNA często wynika z faktu, że laboratorium nie posiada koniecznych akredytacji, które same w sobie są bardzo kosztowne. Wybór najtańszego badania na ojcostwo może nie być najlepszym pomysłem.

Badania DNA na ojcostwo – czy są wiarygodne?

O wiarygodności badań genetycznych na ojcostwo decyduje wybranie odpowiedniego laboratorium. Powinno posiadać certyfikaty potwierdzające prawidłowe przeprowadzanie diagnostyki, oraz akredytację. Wybierając badania ojcostwa w takiej placówce możemy być pewni wiarygodności badań, ponieważ nawet w przypadku błędnie pobranej próbki, lub niejednoznacznego wyniku, laboratorium poprosi o ponowne pobranie materiału i powtórzenie testu, często nawet bezpłatnie.

Badania DNA na ojcostwo – gdzie zrobić?

Testy DNA na ojcostwo możemy wykonać w większości laboratoriów diagnostycznych, wystarczy sprawdzić czy posiadają badanie w ofercie. Istnieje możliwość wykonania badania poprzez pobranie materiału DNA w punkcie pobrań, bądź też poprzez zamówienie zestawu wysyłkowego, który może zostać dostarczony pod wskazany adres,  samodzielne pobranie materiału, a następnie odesłanie próbki do analizy w laboratorium. Testy na ojcostwo wykonywane w domu cieszą się ogromną popularnością i wygodą wykonania badania.

 

Data publikacji: , Aktualizacja: