Badanie na ojcostwo – co warto wiedzieć?

Życie pisze różne scenariusze. Pod wpływem pewnych sytuacji, kłótni, czy też opinii innych, ojcowie zaczynają powątpiewać, czy dziecko/dzieci, które wychowują są ich. Czasem dotyczy to maluchów, które dopiero co się urodziły. W takim układzie panowie decydują się zrobić badanie na ojcostwo. Jest to test genetyczny, który za pomocą analizy DNA, potwierdza je, bądź wyklucza.

 

Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?
Kto płaci za badanie na ojcostwo?
Gdzie zrobić badanie na ojcostwo najtaniej?
Czy tanie badanie na ojcostwo jest pewne?

Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?

Badanie na ojcostwo jest odpłatne. Nie należy ono do badań podstawowej opieki medycznej. Przez co nie jest refundowane. Istnieją jednak dwie sytuacje, gdzie cena testu na ojcostwo może być opłacona przez Skarb Państwa, poprzez bezpośredni wniosek sądu. Mowa tu o okolicznościach:

  • Kiedy strony są w trudnej sytuacji materialnej i nie mogą pokryć kosztów testu na ojcostwo.
  • Dziecko znajduje się w ośrodku opiekuńczym.

Kto płaci za badanie na ojcostwo?

Opłata za badanie na ojcostwo ponoszona jest przez zleceniodawce. Może nią być zarówno prawdopodobny ojciec, który nie jest pewien, jak i matka, która ma wątpliwości. Zdarzają się sytuacje, gdzie obie, wyżej wspomniane osoby, dzielą się kosztami po pół. Możliwe jest też sądowe wykonanie testu na ojcostwo. W tym przypadku koszty pokrywane są przez osobę wnoszącą o ustalenie ojcostwa, tudzież stronę przegraną.

Gdzie zrobić badanie na ojcostwo najtaniej?

W wielu aptekach w Polsce można nabyć zestaw do pobrania próbek, aby zrobić test DNA na ojcostwo. Uzyskany materiał oraz uzupełnione dokumenty należy odesłać do laboratorium. Na stronach internetowych można uzyskać informacje o cennikach. W ten sposób można wybrać najlepszą dla siebie ofertę. Wynik testu ojcostwa zostanie przekazany telefonicznie, mailowo lub listownie. W zależności od sposobu jaki zostanie wybrany.

Czy tanie badanie na ojcostwo jest pewne?

Według opinii tanie badanie na ojcostwo może być pewne. Prawdziwość zależy nie od ceny, a od zakresu oferty i poziomu obsługi laboratorium. Najważniejsze, by posiadało certyfikaty GEDNAP i ISFG, niektóre mają też CPA. Gwarancją dobrze wykonanego testu jest także analiza 24 markerów genetycznych. Dlatego tak ważne jest by laboratorium to oferowało.

Nieważne, które laboratorium zostanie wybrane, najważniejszy jest wynik. A pewność badania DNA na ojcostwo jest warta każdej ceny.

Data publikacji: , Aktualizacja: