Co należy wiedzieć o badaniach na ojcostwo?

Test na ojcostwo można dzisiaj wykonywać samodzielnie lub też na wniosek sądu. To co warto wiedzieć to fakt, że za każdym razem należy liczyć się z kosztami takiego badania. Rzadko kiedy badanie jest finansowane przez Skarb Państwa.

Czy można zrobić test na ojcostwo, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży?
Jak się należy przygotować do testu na ojcostwo?
Kto może zażądać testu na ojcostwo?
Jak wygląda test na ojcostwo krok po kroku?

Czy można zrobić test na ojcostwo, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży?

Dzięki temu, że medycyna zrobiła ogromny krok do przodu, obecnie test DNA na ojcostwo można wykonywać w momencie, kiedy kobieta jest w ciąży. Test na ojcostwo w ciąży w takim przypadku można wykonać od 8 tygodnia ciąży. W takim przypadku pobierana jest krew od matki oraz wymaz od ojca z policzka. Od 15 tygodnia ciąży do badania pobierany jest płyn owodniowy oraz dowolna próbka pochodzącą od mężczyzny.

Jak się należy przygotować do testu na ojcostwo?

Na szczęście, badanie na ojcostwo nie wymaga od żadnej z osób specjalnego przygotowania, jak to bywa w przypadku np. zwykłej morfologii, kiedy trzeba być na czczo. W przypadku badania DNA na ojcostwo należy nie jeść i nie pić przynajmniej na godzinę przed wykonaniem badania. Do tego konieczne jest odstawienie używek, jak np. alkohol i nikotyna. Nie można także żuć gumy, dzięki czemu wynik testu na ojcostwo będzie bardziej wiarygodny. W przypadku dzieci ten czas może zostać nieznacznie skrócony.

Przeczytaj więcej: Jak przygotować się do testu na ojcostwo

Kto może zażądać testu na ojcostwo?

Badanie genetyczne na ojcostwo może zostać wykonane na wniosek sądu, jeżeli o to wnosi jedna ze stron sprawy. Ogólnie przyjmuje się, że każda osoba pełnoletnia może zażądać wykonania testu genetycznego na ojcostwo. Niekoniecznie musi to być matka dziecka lub jego ojciec.

Jak wygląda test na ojcostwo krok po kroku?

To żadna filozofia. Wystarczy bowiem odpowiedni zestaw wyjąć z otrzymanej koperty (jeżeli pobranie próbek następuje w domu). Poszczególne kroki są zawsze bardzo dokładnie opisane w instrukcji. Pobranie wymazu z policzka jest łatwe i każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. Tak samo jak z zebraniem mikrośladów na terenie domu. W laboratorium pacjentem chcącym wykonać badanie DNA zawsze kieruje odpowiednia pielęgniarka lub innych pracownik laboratorium.

Data publikacji: , Aktualizacja: