Czy test na ojcostwo można wykonać tylko u niemowlęcia?

Test na ojcostwo jest badaniem genetycznym. Wiele osób może mieć mylne wyobrażenie na temat tego, kiedy wykonać badanie. Geny nie zmieniają się przez całe życie, dlatego można zlecić badanie zarówno tuż po narodzinach dziecka, jak i po wielu latach. Zdarza się, że badania na ojcostwo wykonywane są dawno po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.

Test na ojcostwo – czy badaniom na ojcostwo można ufać ?
Test na ojcostwo – jaki jest koszt testu na ojcostwo?
Test na ojcostwo – kiedy będą wyniki ?
Test na ojcostwo – czy przed testem trzeba się przygotować ?

Test na ojcostwo – czy badaniom na ojcostwo można ufać?

Test na ojcostwo jest badaniem DNA godnym zaufania – w końcu nie ma innej skutecznej metody na to, by potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Wynik potwierdzający ojcostwo zapewnia 99% wiarygodności, a wynik wykluczający ojcostwo 100%. Jedynie testy genetyczne jednoznacznie stwierdzą, czy dziecko jest biologicznie spokrewnione z domniemanym ojcem.

Test na ojcostwo – jaki jest koszt testu na ojcostwo?

Koszty testów na ojcostwo zależą od wielu czynników i każde laboratorium samodzielnie ustala koszty analizy. Jeśli do badania wykorzystywany jest wymaz z policzka to koszty wynoszą 400-600 złotych – jest to najtańszy rodzaj badania DNA na ojcostwo. Gdyby do badania miały być wykorzystane mikroślady to koszty wzrastają i wynoszą 700-1300 złotych. Badania na ojcostwo wykonane w czasie ciąży są jednak najdroższe – ich cena zaczyna się od 2 tysięcy złotych.

Test na ojcostwo – kiedy będą wyniki?

Test DNA na ojcostwo zapewnia możliwość szybkiego uzyskania wyniku, co jest niewątpliwą zaletą badania. Osoba zlecająca badanie może otrzymać wynik w 5-10 dni roboczych. Jeśli komuś zależy na jeszcze szybszym uzyskaniu wyniku testu na ojcostwo to za dodatkową opłatą możliwe jest wykonania badania z wynikiem do 48 godzin. Wcześniej należy sprawdzić, czy laboratorium oferuje ekspresowe badanie w swojej ofercie.

Test na ojcostwo – czy przed testem trzeba się przygotować?

Test na ojcostwo nie wymaga przygotowań. Badanie analizuje 24 markery genetyczne, na które nie ma wpływu dieta, przyjmowane leki czy choroby. Jedyny przeciwwskazaniem do wykonania testu z krwi jest niedawno przebyta transfuzja lub przeszczep szpiku. Nie ma jednak żadnych ograniczeń, jeśli badanie na ojcostwo ma zostać przeprowadzone na podstawie wymazu z policzka lub mikrośladów.

Data publikacji: , Aktualizacja: