Czy wybór testu na ojcostwo to skomplikowane zadanie?

Testy na ojcostwo to badanie, które pozwoli wykluczyć lub potwierdzić pokrewieństwo między potencjalnym ojcem a domniemanym dzieckiem.

Czy ojciec może odmówić testu na ojcostwo?
Co zrobić, gdy ojciec odmawia wykonania testu na ojcostwo?
Czy anonimowy test na ojcostwo ma moc prawną?
Kto może pomóc przy wyborze testu na ojcostwo?

Czy ojciec może odmówić testu na ojcostwo?

W Polsce testy DNA na ojcostwo nie są uregulowane przez prawo cywilne, więc nikt nie może zmusić ojca do ich wykonania. W przypadku, gdy ojciec odmawia wykonania testów, to matka dziecka powinna wnieść pozew do sądu o ustalenie ojcostwa. Jednak również sąd nie ma przywileju zmusić ojca do wykonania badania na ojcostwo. Jeśli również w sądzie ojciec odmówi wykonania badań, to postępowanie sądowe powinno być przeprowadzane na podstawie innych zebranych dowodów.

Co zrobić, gdy ojciec odmawia wykonania testu na ojcostwo?

Jak już wiadomo, mężczyzna nie ma obowiązku poddawać się badaniom DNA na ojcostwo. W takim przypadku matce nie pozostaje już nic innego jak udanie się do sądu. Sąd również nie może zmusić mężczyzny do wykonania testów genetycznych na ojcostwo, ponieważ można by to uznać za naruszenie nietykalności cielesnej. Jednak sąd może przekonywać mężczyznę do swoich racji. Jeśli domniemany ojciec nadal nie będzie się zgadzał na przeprowadzenie badań DNA, to matka musi wykazać, że istnieje realna szansa pokrewieństwa między ojcem a dzieckiem.

Czy anonimowy test na ojcostwo ma moc prawną?

Anonimowy test to na ojcostwo to badanie podczas którego na kwestionariuszu i wyniku nie będą widniały imienne dane osób badanych. Takie badanie można przeprowadzić dla własnej potrzeby. Niestety nie posiada ono żadnej mocy prawnej. W trakcie trwania sprawy sądowej bardzo istotną rolę odgrywa dokumentacja, więc anonimowe badanie raczej nie spełnia standardów sądu.

Kto może pomóc przy wyborze testu na ojcostwo?

Aktualnie na rynku jest wiele laboratoriów i wariantów testów DNA, które można wykonać. Warto przejrzeć w Internecie dostępne opcje i wybrać tą najbardziej interesującą. Jeśli jednak ktoś nie wie jaki test na ojcostwo wybrać, to można poprosić o radę pracowników placówki, gdzie będzie wykonywane ewentualne badanie, a oni chętnie rozwieją powstałe wątpliwości. Ponadto wiele laboratoriów, które na swoich stronach internetowych proponują wsparcie online, z czego warto skorzystać.

Data publikacji: , Aktualizacja: