Jak przebiega test na ojcostwo?

Kiedy pojawiają się wątpliwości odnośnie pokrewieństwa z dzieckiem, w tej sytuacji test na ojcostwo może stanowić jedyne rozsądne rozwiązanie. Zdarza się, że ojcostwo nie jest pewne w wyniku zdrady, kiedy kobieta posiadała więcej niż jednego partnera, a do pomyłki może dojść również w szpitalu przy narodzinach dziecka. Nowoczesne badania DNA pozwalają na sprawdzenie zarówno ojcostwa, jak i macierzyństwa.

Czy trzeba mieć zgodę matki, aby przeprowadzić test na ojcostwo?
Jak bardzo wiarygodny jest test na ojcostwo?
Ile pieniędzy zapłacimy za test na ojcostwo?
Kiedy będą wyniki testu na ojcostwo?

Czy trzeba mieć zgodę matki, aby przeprowadzić test na ojcostwo?

Ojciec dziecka może samodzielnie dostarczyć próbki do badań i ma prawo do wykonania testu na własne, prywatne potrzeby. Oficjalna zgoda matki jest wymagana dopiero przy wykonywaniu badań na ojcostwo do testów sądowych. Nie trzeba więc obawiać się, iż matka może nie wyrazić zgody na test na ojcostwo do celów prywatnych – każdy ojciec ma prawo do wykonania takiego badania.

Jak bardzo wiarygodny jest test na ojcostwo?

Wynik badania na ojcostwo jest wysoce wiarygodny, a skala błędu jest wręcz minimalna. Wiarygodność określana jest na 99,9999% dla potwierdzenia ojcostwa oraz 100% dla wykluczenia. Możliwość uzyskania nieprawdziwego wyniku jest tak niska, że wynikowi można zaufać. O jakości testów na ojcostwo świadczy fakt, iż są one zlecane również przez sądy.

Ile pieniędzy zapłacimy za test na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo jest jednym z tańszych badań genetycznych. Oferta laboratoriów jest szeroka, dlatego klienci mogą liczyć na cenę w granicy 500-700 złotych. Oczywiście cenniki badań DNA są ustalane indywidualnie w placówkach, dlatego warto wcześniej sprawdzić koszty. Koszty badania zależą również od rodzaju pobieranej próbki – więcej kosztuje badanie DNA na ojcostwo na podstawie mikrośladów niż wykorzystujące wymaz z policzka.

Kiedy będą wyniki testu na ojcostwo?

Wyniki testu genetycznego na ojcostwo na ogół pojawiają się w 5-10 dni roboczych od wykonania badania. Nieco dłuższy jest czas oczekiwania na wynik badań na ojcostwo wykonywanych w czasie ciąży. Wówczas należy czekać 15-20 dni, ale warto wcześniej dopytać w laboratorium, w jakim czasie powinien zostać udostępniony wynik.

Data publikacji: , Aktualizacja: