5 ciekawostek o testach na ojcostwo

Najpewniejszym sposobem upewnienia się, czy pomiędzy dwiema osobami zachodzi pokrewieństwo, jest wykonanie testu DNA na ojcostwo. Taka analiza genów pozwali więc jednoznacznie określić, czy to właśnie Ty jesteś ojcem biologicznym dziecka. Dowiedz się więcej o testach na ojcostwo dzięki 5 zaskakującym ciekawostkom!

1. Istnieje możliwość wykonania testu DNA potwierdzającego ojcostwo jeszcze przed datą porodu ✅

Może będziesz zaskoczony, ale badanie DNA na ojcostwo można wykonać już po skończonym 8 tygodniu ciąży! Tego typu badanie jest uznawane za najwcześniejsze badanie ojcostwa dostępne na całym świecie – dające wyniki równoznaczne z testami przeprowadzonymi już po narodzinach dziecka.

Możliwość wykonania takiego testu wiąże się z faktem, że DNA nienarodzonego dziecka już krąży po krwiobiegu jego matki. Wszystko co trzeba zrobić, to pobrać krew matki i z niej wyodrębnić DNA dziecka. Następnie pobraną próbkę porównuje się z DNA potencjalnego ojca i już mamy pewność co do biologicznego ojca malucha.

Poczytaj więcej: Na czym polega test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży?

2. Podczas badania DNA stwierdzającego ojcostwo można równocześnie przebadać dziecko ✅

W ciąży istnieje możliwość wykonania wspólnych testów pod kątem szeregu chorób genetycznych takich jak zespół Downa. W tym przypadku badanie wykonuje się po skończonym 15 tygodniu ciąży, a pobrany zostaje płyn owodniowy.

Poczytaj więcej: Na czym polega test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia?

3. Nawet nadgryzione ciastko może być materiałem umożliwiającym przeprowadzenie testu na ojcostwo ✅

Nadgryzione ciastko to nie jedyny dosyć nietypowy sposób na uzyskanie materiału genetycznego. Mogą to być również przeróżne przedmioty używane na co dzień, takie jak szczoteczka do zębów, sztućce, maszynka do golenia, smoczek, puszka po napoju.

Do wykonania testu można również użyć plamy z krwi lub innej wydzieliny, na przykład zużytą prezerwatywę lub chusteczkę do nosa..

4. Nie musisz wychodzić z domu, żeby przeprowadzić test na ojcostwo ✅

Profesjonalny zestaw służący do porania próbki DNA można obecnie zamówić zdalnie przez internet lub telefonicznie. Zestaw można również kupić w wielu aptekach i przychodniach w całym kraju. Następnie pobrane przez siebie próbki możesz wysłać do laboratorium w celu zlecenia badania DNA.

Najlepiej jednak jeśli laboratorium, które wybierzesz, będzie posiadało placówki działające stacjonarnie, w których pobrany może zostać materiał do badań genetycznych. Dzięki temu masz pewność, że laboratorium takie istnieje i wykonuje profesjonalne badania.

5. Testy na ojcostwo można przeprowadzić również po śmierci domniemanego ojca ✅

W takiej sytuacji rodzina musi posiadać zabezpieczony materiał genetyczny zmarłego, którego markery nie zmieniają się od czasów poczęcia, również po śmierci. Badania na ojcostwo można więc przeprowadzić zarówno przed narodzinami, jak i po śmierci, a co najważniejsze – materiał do badań może być pobrany z każdej dowolnej części ciała, ponieważ jest on identyczny w całym organizmie.

To może Cię zainteresować: W jakim wieku można zrobić test na ojcostwo?

Data publikacji: , Aktualizacja: