Czy można sprawdzić ojcostwo w ciąży?

Ciąża to dla większości kobiet jeden z piękniejszych i bardziej ekscytujących czasów w życiu. Co jednak w sytuacji, gdy istnieją wątpliwości, który z partnerów jest ojcem dziecka? Czy można sprawdzić ojcostwo w ciąży i pozbyć się natrętnych myśli, by móc w spokoju oczekiwać narodzin? Okazuje się, że tak – testy na ojcostwo w ciąży są jak najbardziej możliwe!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy można sprawdzić ojcostwo w ciąży?

⏩ Tak, jak najbardziej! Chociaż może wydawać się to nieprawdopodobne, współczesna medycyna umożliwia wykonanie testu na ojcostwo, jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie. Badania w Polsce dostępne są już od 8 tygodnia ciąży.

Dlaczego warto sprawdzić ojcostwo w ciąży?

Wykonanie testu na ojcostwo w ciąży to szansa na:

  • odzyskanie spokoju już na tym etapie,
  • zmniejszenie stresu i przeżycie ciąży w radości,
  • lepsze przygotowanie do roli rodzica,
  • pozbycie się wątpliwości.

Jakie są sposoby sprawdzenia ojcostwa w ciąży?

W Polsce dostępne są 2 sposoby na sprawdzenie ojcostwa w ciąży. Oba dają Ci jednoznaczny wynik i pozwalają odetchnąć z ulgą.

Test na ojcostwo w ciąży od 8 tygodnia: na podstawie krwi przyszłej mamy (z której można wyizolować także DNA maluszka) i wymazu z policzka domniemanego ojca. Próbkę krwi pobiera pielęgniarka w jednej z 200 przychodni lub w domu (wizyta domowa). Poczytaj więcej: Na czym polega test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży?

Test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia: na podstawie płynu owodniowego, wymazu z policzka matki i dowolnej próbki od ojca (np. szczoteczka, maszynka, niedopałek papierosa). Oprócz wyniku badania DNA na ojcostwo rodzice mogą otrzymać również wynik badania dziecka pod kątem najczęściej występujących wad genetycznych, m.in. zespołu Downa. Poczytaj więcej: Na czym polega test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia ciąży?

Czy sprawdzenie ojcostwa w ciąży jest pewne?

Tak – sprawdzenie ojcostwa w ciąży daje pewny wynik tak samo jak test DNA na ojcostwo po narodzinach. Jak to możliwe? Nasze DNA ustalone jest już w momencie poczęcia, a potem nie zmienia się. Nie ma więc znaczenia, czy próbka od dziecka zostanie pobrana w ciąży czy gdy dziecko pojawi się na świecie.

Poczytaj też: Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży? Poczytaj więcej🤰

Data publikacji: , Aktualizacja: