Czy można zrobić test na ojcostwo w trakcie przeziębienia?

Czujesz się źle… Masz wrażenie, że łapie Cię przeziębienie… A co, jeśli w tym niedługim czasie musisz oddać próbkę do badania na ojcostwo? A może to dziecko właśnie przechodzi którąś z chorób? Czy można zrobić test na ojcostwo w trakcie przeziębienia?

Jeśli zadajesz sobie te pytania – musisz wiedzieć, że przeziębienie nie ma znaczenia podczas prowadzenia badań DNA na ojcostwo. Niezależnie od Twojego stanu zdrowia uzyskany wynik będzie pewny i niepozostawiający wątpliwości. Co jeszcze jednak należy wiedzieć, by móc przeprowadzić test ojcostwa w czasie choroby?

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy można zrobić test na ojcostwo w trakcie przeziębienia?

Jeśli doskwiera Ci ból gardła, czujesz się źle, a na domiar złego masz katar i termometr pokazuje gorączkę – pojawiają się wątpliwości co do możliwości przeprowadzenia testu na ojcostwo. Nie ma jednak przeciwwskazań, by w takim stanie wykonać test genetyczny. Dlaczego tak jest?

Bez względu na Twój stan zdrowia do badania na ojcostwo pobiera się próbki z DNA i przeziębienie, nie ma z tym nic wspólnego. Te fragmenty DNA są takie same bez względu na wiek oraz szereg czynników zewnętrznych, w tym także użytych przed badaniem używek lub przebytych chorób.

Jakie próbki można pobrać w czasie przeziębienia?

Jeśli ojciec, dziecko lub inna osoba biorąca udział w badaniu DNA jest przeziębiona – nie ma przeciwwskazań, aby pobrać wymazy z policzka. Sytuacja ta stwarza również możliwość pobrania innych dyskretnych próbek. Za próbki do badań mogą służyć wówczas chociażby chusteczki z wydzieliną z nosa.

Poczytaj też: Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?

Czy leki mają wpływ na wynik testu na ojcostwo?

Przed badaniem można cały czas brać leki czy antybiotyki. Dotyczy to także leków przeciwbólowych czy innych suplementów. Jeśli jednak zamierzasz przeprowadzić badanie z wymazem z policzka i bierzesz leki, należy wiedzieć, że na minimum godzinę przed badaniem nie powinno się zażywać żadnych tabletek do ssania lub też spożywać syropów. Dotyczy to także dziecka, jeśli jest wówczas chore. W tym czasie nie wolno też pić nic poza zwykłą wodą oraz jeść, żuć gumy i palić papierosów.

Nagromadzenie w jamie ustnej zbyt dużej ilości pożywienia czy innych substancji może spowodować zanieczyszczenie próbki i tym samym będzie trzeba ją pobrać ponownie.

Wynik zawsze jest jednoznaczny

Bez względu na to, czy podczas badania jesteś przeziębiony czy nie, badanie nie pozostawia wątpliwości. Dlatego też badanie na ojcostwo jest możliwe nawet, jeśli dostrzegasz u siebie objawy choroby. Wahanie się, czy należy przeprowadzić w ogóle badanie, jest niepotrzebne. Test można bez przeszkód wykonać w planowanym czasie.

To może Cię zainteresować: Czy leki mogą zmienić wynik testu na ojcostwo?

 

Data publikacji: , Aktualizacja: