Kto opłaca test na ojcostwo?

Test na ojcostwo to badanie, którego celem jest porównanie profilu genetycznego dziecka i domniemanego ojca w celu potwierdzenia lub wykluczenia pokrewieństwa. Wynik jest jednoznaczny i może stanowić dowód podczas spraw sądowych. Jak wygląda sprawa uiszczenia opłat za tego typu weryfikację? Czy badanie DNA może być wykonane bezpłatnie? Kto opłaca test na ojcostwo? Dowiedz się więcej!

Tego dowiesz się z artykułu:

Kto opłaca test na ojcostwo?

Osoby zainteresowane tematem badań na ojcostwo często zadają pytanie, jak wygląda proces od strony finansowej. Kto opłaca test na ojcostwo? Czy osoba zlecająca testy DNA musi dokonać płatności? A może jest szansa, że te pieniądze zostaną zwrócone przez sąd lub będzie można skorzystać z bezpłatnego badania?

Kto opłaca test na ojcostwo bez skierowania z sądu?

Uiszczenie płatności w przypadku chęci weryfikacji pokrewieństwa bez skierowania sprawy do sądu leży w gestii osoby zlecającej badanie ojcostwa. Jeżeli stronom zależy na zaoszczędzeniu czasu, mogą same skorzystać z testów na ustalenie ojcostwa i samodzielnie pokryć ich koszt. Osoby zainteresowane mogą wspólnie dokonać płatności czy wybrać laboratorium, które umożliwia ratalne dokonywanie wpłat.

Poczytaj więcej: Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?

Kto opłaca test na ojcostwo na skierowanie sądu?

Jeżeli ustalenie ojcostwa zostało skierowane na drogę sądową, to sędzia decyduje o tym, która z osób ma pokryć koszt testu na ojcostwo. Najczęściej obowiązek zapłaty za badanie spada na stronę przegraną, rzadziej obowiązek dokonania opłaty jest dzielony pomiędzy strony postępowania.

Czy test na ojcostwo można zrobić bezpłatnie?

Test na ojcostwo nie jest wykonywany w pakiecie podstawowych badań opieki medycznej i nie ma na niego refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.

W sytuacji jednak, gdy dziecko przebywa w placówce opiekuńczej, nierzadko sąd zleca tego typu badanie i jego koszt nie jest wówczas od nikogo egzekwowany.

Poczytaj więcej: Czy można zrobić darmowe badania DNA na ojcostwo?

Popularność testów na ojcostwo w obecnych czasach jest bardzo duża. Przez porównanie próbki zawierającej materiał genetyczny dziecka i ojca można jednoznacznie stwierdzić ich pokrewieństwo lub jego brak. Jest to wynik rzetelny i rozwiewający wątpliwości.

Dlatego jeżeli tylko znajdujemy się w sytuacji, w której brakuje nam pewności i nurtuje nas poruszana kwestia, warto zdecydować się na badanie genetyczne, które da jasny obraz. Skorzystanie z możliwości płatnych badań DNA na ojcostwo znacznie zaoszczędzi czas i nerwy.

 

Data publikacji: , Aktualizacja: