Skuteczne badanie na ojcostwo – kiedy je wykonać?

Badania na ojcostwo to popularna forma na sprawdzenie, kto tak naprawdę jest ojcem dziecka. Nie zawsze mężczyzna może mieć co do tego pewność, dlatego też może skorzystać z badań genetycznych, zapewniających wynik pewny nawet 99%.

Kiedy najwcześniej można zrobić badania na ojcostwo?
Czy można zrobić badania na ojcostwo podczas choroby?
Czy można zrobić badania na ojcostwo podczas zażywania leków?
Czy można zrobić badania na ojcostwo podczas karmienia piersią?

Kiedy najwcześniej można zrobić badania na ojcostwo?

Badania DNA na ojcostwo można wykonać już na etapie ciąży, od 8 tygodnia jej trwania. Analiza jest wówczas bardzo droga, a jej cena może sięgać nawet 6 tysięcy złotych, dlatego też nie każdy decyduje się na badanie. Analizę DNA już za kilkaset złotych można natomiast wykonać nawet w dniu narodzin dziecka, a ten typ badania DNA cieszy się znacznie większą popularnością.

Czy można zrobić badania na ojcostwo podczas choroby?

Badania genetyczne na ojcostwo można wykonać podczas trwania choroby domniemanego ojca lub dziecka, bez względu na okoliczności czy objawy. Bakterie, wirusy czy przyjmowane leki nie mają bowiem żadnego wpływu na wynik badania na ojcostwo – analiza dotyczy genów, które nie zmieniają się przez całe życie. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonywania badania w czasie choroby jest możliwość zakażenia innych osób – zawsze można jednak przesłać próbki do analizy z domu, co jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Przeczytaj więcej: Czy choroba może wpłynąć na wynik testu na ojcostwo?

Czy można zrobić badania na ojcostwo podczas zażywania leków?

Analizę DNA można wykonać także w czasie przyjmowania leków – bez względu na to, czy są to leki doraźne czy przyjmowane na stałe. Jest to kolejny czynnik, który nie wpływa na grunty, dlatego też nie ma znaczenia podczas wykonywania pobierania wymazu do analizy. Przeczytaj więcej: Czy leki mogą zmienić wynik testu na ojcostwo?

Czy można zrobić badania na ojcostwo podczas karmienia piersią?

Testy na ojcostwo na ogół wykonują panowie, jednak badanie jest dostępne również dla pań jako tzw. test na macierzyństwo. Kobieta może wykonać test DNA na ojcostwo nawet jeśli karmi dziecko, co przecież nie ma żadnego wpływu na genetykę. Nie ma również przeciwwskazań, by badanie wykonać u dziecka, nawet jeśli kobieta go karmi. Pokarm matki w żaden sposób nie może się przyczynić do zmian genetycznych, a kod DNA nie zmienia się bez względu na okoliczności. Przeczytaj więcej: Czy karmienie piersią wpływa na wynik testu na ojcostwo?

Data publikacji: , Aktualizacja: