Test na ojcostwo – rozwieje wszelkie wątpliwości

Kiedy pojawiają się wątpliwości co do pochodzenia dziecka bardzo skutecznym rozwiązaniem jest test na ojcostwo. Pomoże on ustalić czy dany mężczyzna jest faktycznie ojcem. Dzięki temu będzie można zapobiec sporom i kłótnią, które się wytwarzają kiedy domniemany ojciec nie chce uznać dziecka lub on sam wątpliwości czy faktycznie jest ojcem. Ważne, aby przed podejściem do badania wiedzieć kilka podstawowych kwestii.

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić test na ojcostwo?
Kiedy jak najszybciej można zrobić testy na ojcostwo?
Z czego zrobić test na ojcostwo?
Jak rozpoznać czy testy na ojcostwo są przeprowadzone dobrze?

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić test na ojcostwo?

Jaki jest minimalny wiek, aby móc zlecić wykonanie badania na ojcostwo? Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić test DNA na ojcostwo? Według naszego prawa tylko osoba, która ukończyła 18 lat może wykonać test ojcostwa. Oczywiście nie jest powiedziane, że osoby nieletnie nie mogą tego zrobić. Wtedy potrzebna jest zgoda rodziców lub prawnych opiekunów.

Kiedy jak najszybciej można zrobić testy na ojcostwo?

Kiedy jak najszybciej można zrobić badanie DNA na ojcostwo? Dzięki rozwojowi nauki nie trzeba czekać do narodzin dziecka, aby przeprowadzić test na ojcostwo. Jeżeli pojawiają się wątpliwości i chcemy przysłowiowo spać spokojnie można zlecić wykonanie badania już od 8 tygodnia ciąży. Wynik takiego testu na ojcostwo jest tak samo miarodajny jak wykonanie go po narodzinach dziecka.

Z czego zrobić test na ojcostwo?

Jednym z najważniejszych pytań, które może się pojawić jest – z czego zrobić test na ojcostwo? W przypadku robienia testu na ojcostwo w ciąży pobierana jest krew matki lub płyn owodniowy oraz materiał od domniemanego ojca. Jeżeli zlecenie badania ojcostwa dokonuje się po narodzinach dziecka można pobrać wymaz z policzka, próbkę krwi, włosy, paznokcie lub przedmioty, na których jest materiał genetyczny (np. smoczek, szczoteczka do zębów, guma do życia). Widzimy, że sposobów jest bardzo dużo.

Jak rozpoznać czy testy na ojcostwo są przeprowadzone dobrze?

Jednym ze sposobów, aby rozpoznać czy testy genetyczne na ojcostwo są przeprowadzone dobrze jest korzystanie z dobrych laboratoriów, których pewność potwierdzają różne certyfikaty. Także próbka z materiałem genetycznym musi być zachowana przed zabrudzeniem. W przypadku błędnego pobrania laboratorium powinno zwrócić się do zleceniodawcy o ponowny pobór próbek.

Data publikacji: , Aktualizacja: