Test na rodzicielstwo – koszty i niezbędne procedury

Test na ojcostwo i macierzyństwo to coraz popularniejsze analizy DNA, które pozwalają na potwierdzenie lub wykluczenie rodzicielstwa z dokładnością sięgająca 99,9%. Nie ma innej, równie skutecznej metody na potwierdzenie ojcostwa. Co ważne, testy na ojcostwo są dostępne już na etapie ciąży i opierają się na wyodrębnieniu DNA dziecka z krwi matki.

Test na rodzicielstwo – czy da się ustalić ojcostwo po wielu latach?
Test na rodzicielstwo – jakie próbki są potrzebne do ustalenia ojcostwa?
Test na rodzicielstwo – tyko testy genetyczne dadzą Ci pewność
Test na rodzicielstwo – jakie są koszty ustalenia ojcostwa?

Test na rodzicielstwo – czy da się ustalić ojcostwo po wielu latach

Nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają wykonać test DNA na ojcostwo nawet po wielu latach od narodzin dziecka. DNA każdego z nas jest niezmienne, dlatego czas wykonania badania DNA nie ma żadnego znaczenia – taka sama procedura dotyczy dziecka tuż po narodzinach, jak i osoby dorosłej. Co ważne, badania na rodzicielstwo mogą wykonać zarówno domniemani rodzice, jak i samo dziecko, również po osiągnięciu pełnoletności.

Test na rodzicielstwo – jakie próbki są potrzebne do ustalenia ojcostwa?

Do ustalenia ojcostwa na ogół wykorzystuje się próbki standardowe, czyli wymaz z wewnętrznej części policzka. Rzadziej do badania na ojcostwo wykorzystywane są tzw. mikroślady czy próbka krwi żylnej. O sposób pobrania próbek oraz ich preferowany typ warto pytać już bezpośrednio w laboratorium, które na pewno udzieli takich informacji.

Test na rodzicielstwo – tylko testy genetyczne dadzą Ci pewność

Badania genetyczne są najskuteczniejszą metodą na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa, przy czym ich wiarygodność jest wysoka i sięga 99,9%. Materiał genetyczny nie zmienia się przez całe życie człowieka, dlatego też pozyskany wynik testu na ojcostwo jest zawsze ważny i nie powinno się go podważać nawet po upływie wielu lat.

Test na rodzicielstwo – jakie są koszty ustalenia ojcostwa

Ustalenie ojcostwa na podstawie mikrośladów wiążą się z kosztem wynoszącym od 1500 do 1700 złotych – wiele zależy od wybranego laboratorium, które ma swój cennik testów na ojcostwo. Jeszcze droższe są badania wykonywane w czasie ciąży, których cena sięga nawet 6000 złotych. Najmniej należy natomiast zapłacić na zadania „standardowe”, których ceny zaczynają się już od około 450 złotych.

Data publikacji: , Aktualizacja: