Testy na ojcostwo – czy cena wpływa na wiarygodność badania?

Cena testów na ojcostwo to kwestia, która zastanawia wielu potencjalnych klientów laboratoriów genetycznych. Ceny badań DNA są bardzo zróżnicowane, a ta sama oferta w różnych placówkach może znacznie różnić się ceną. Czy oznacza to jednak, że tańsze badania są niewiarygodne? Otóż nie – cena wcale nie musi odpowiadać za jakość badania, chociaż należy sprawdzić co laboratorium zawarło w cenie analizy.

Dlaczego ceny testów na ojcostwo są zróżnicowane?
Testy na ojcostwo cena – czy można zrobić pewne badanie za 500zł?
Testy na ojcostwo cena – ile kosztuje pewny test na ojcostwo?
Test na ojcostwo cena – czy pobranie próbek przez personel medyczny jest wliczony w cenę testu?

Dlaczego ceny testów na ojcostwo są zróżnicowane?

Testy na ojcostwo mają zróżnicowane ceny, ponieważ różne są technologie wykonywania badań, jego zakres czy typ pobranej próbki. Wszystkie te szczegóły mogą mieć wpływ na cenę badania na ojcostwo. Bywa, że laboratoria zachęcają stosunkowo niską ceną, jednak klienci później dowiadują się o tzw. ukrytych kosztach, które i tak należy ponieść. Właśnie dlatego ceny badań DNA na ojcostwo dostępnych na rynku są tak mocno zróżnicowane.

Testy na ojcostwo cena – czy można zrobić pewne badanie za 500 zł?

Owszem, test DNA na ojcostwo w cenie 500 złotych pozwala na wykonanie pewnego badania na ojcostwo, którego wiarygodność przekracza 99%. Wiele laboratoriów medycznych oferuje badanie w takiej, a czasem nawet w niższej cenie. Cena ta jest adekwatna do badań genetycznych na ojcostwo wykonywanych na podstawie wymazu pobieranego z wewnętrznej strony policzka od dziecka i domniemanego ojca.

Testy na ojcostwo cena – ile kosztuje pewny test na ojcostwo?

Nie da się określić, ile kosztuje pewny test na ojcostwo. Podczas wybierania oferty konkretnego laboratorium należy bowiem przyjrzeć się temu, co jest zawarte w cenie testu na ojcostwo. Powinien to być koszt zestawu pobraniowego i odesłania próbek, analiza 24 markerów genetycznych i interpretacja wyniku. Najważniejszą kwestią przy wyborze pewnego badania DNA na ojcostwo jest właśnie ilość markerów genetycznych, które są analizowane. Jeśli badanie DNA uwzględnia mniej niż 24 markery, lepiej poszukać innej oferty.

Test na ojcostwo cena – czy pobranie próbek przez personel medyczny jest wliczony w cenę testu?

Standardowo w testach genetycznych na ojcostwo zawarta jest już cena pobierania próbek przez personel medyczny. Zwykle koszt takiej analizy nieznacznie wzrasta, w szczególności jeśli pobierana jest krew żylna. Testy w niższej cenie to takie, do których próbka wymazu z policzka jest pobierana samodzielnie przez pacjenta, a następnie odsyłana do laboratorium we własnym zakresie.

Data publikacji: , Aktualizacja: