Testy na ojcostwo i ich rodzaje

Jedyną wiarygodną metodą na potwierdzenie lub wykluczenie biologicznego ojcostwa są testy DNA. Laboratoria genetyczne oferują zróżnicowane badania, dzięki którym analizę może wykonać każdy – jest ona możliwa nawet po śmierci dziecka/domniemanego ojca. Testy DNA na ojcostwo z racji wiarygodności mogą stanowić dowód w sprawach sądowych.

Testy na ojcostwo – jakie są rodzaje?
Testy na ojcostwo – z jakich próbek?
Kto może zlecić testy na ojcostwo?
Czy warto wykonać najtańsze testy na ojcostwo?

Testy na ojcostwo – jakie są rodzaje?

Występuje kilka typów testów na ojcostwo. Najpopularniejsze są badania na ojcostwo wykonywane na podstawie wymazów z policzka, które stanowią standardową ofertę punktów badań. Klienci laboratoriów mogą skorzystać z badań analizujących mikroślady, a także testów na ojcostwo wykonywanych jeszcze podczas trwania ciąży. Osobnym typem badań są testy przeznaczone do celów sądowych.

Testy na ojcostwo – z jakich próbek?

Testy genetyczne na ojcostwo w większości przypadków wykonuje się z wymazu z wewnętrznej części policzka, który można pobrać samodzielnie w warunkach domowych. Alternatywą są testy wykonywane na podstawie próbki krwi żylnej. W przypadku testu na ojcostwo z mikrośladów, do badania pozyskuje się materiał DNA zabezpieczony na przedmiotach codziennego użytku, np. na dziecięcym smoczku. Badania w ciąży wymagają pobrania próbki płynu owodniowego.

Kto może zlecić testy na ojcostwo?

Testy na ojcostwo są wykonywane prywatnie, dlatego właściwie każdy może je zlecić. Wystarczy umówić się na badanie DNA w laboratorium i opłacić analizę. W przypadku testów na ojcostwo do celów prywatnych, zleceniodawcą jest sąd – wówczas badania wymagają zachowania określonej procedury i z tego powodu nie można wykorzystać do celów sądowych badań wykonywanych prywatnie.

Czy warto wykonać najtańsze testy na ojcostwo?

Najtańsze testy na ojcostwo nie zawsze są dobrym wyborem – oszczędność może być jedynie pozorna. Tanie badania DNA na ojcostwo mogą nie analizować co najmniej 24 markerów genetycznych, które zapewniają wiarygodność wyniku. Dodatkowo przy tanich testach na ojcostwo mogą pojawiać się ukryte koszty, w wyniku czego pacjent ostatecznie musi dopłacić do badania – tanie oferty lepiej dokładnie sprawdzić przed zleceniem takiej analizy.

Data publikacji: , Aktualizacja: