Testy na ojcostwo – jak je zrobić, od czego zależy cena?

Testy na ojcostwo są najskuteczniejszą metodą na wykazanie biologicznego ojcostwa. Dostępne są jednak różne ich rodzaje. Testy można wykonać na podstawie różnego typu próbek. Na czym to polega i od czego uzależniona jest cena?

Testy na ojcostwo – jakie są najlepsze?
Testy na ojcostwo – czy są wiarygodne?
Testy na ojcostwo – z jakich próbek?
Testy na ojcostwo – od czego jest uzależniona cena?

Testy na ojcostwo – jakie są najlepsze?

Najlepsze testy ojcostwa to po prostu badania DNA. Wymagają one zgody obojga rodziców oraz próbek DNA od dziecka i domniemanego ojca. Najlepsze testy to takie dające stuprocentową pewność wyniku. Dlatego warto wybierać testy na ojcostwo, dla których zbadane zostaną 24 markery DNA. Warto wiedzieć, że przeważnie bada się od 16 do 24 markerów.

Testy na ojcostwo – czy są wiarygodne?

Testy genetyczne na ojcostwo polegające na badaniu DNA są jak najbardziej wiarygodne. Potwierdzają pokrewieństwo między dzieckiem a prawdopodobnym ojcem aż w 99.99%. Jeśli chodzi o wykluczenie ojcostwa, za pomocą testów DNA można zrobić to w 100%. Dlaczego badania na ojcostwo potwierdzają pokrewieństwo w 99.99% a nie w 100%? Nie są przez to mniej pewne. Po prostu testy opierają się na prawdopodobieństwie pokrewieństwa. W żaden sposób nie zmienia to faktu, że są jak najbardziej wiarygodne.

Testy na ojcostwo – z jakich próbek?

Testy DNA na ojcostwo wymagają DNA dziecka i DNA mężczyzny mogącego być ojcem dziecka. Jednak z jakich próbek można DNA wyizolować? Mogą to być na przykład próbki krwi, jednak najczęściej stosowane są wymazy z wewnętrznej strony policzka. Badania DNA na ojcostwo można też wykonać za pomocą mikrośladów, czyli przedmiotów, z których można wyizolować materiał genetyczny. Są to na przykład szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, smoczki itp. Jednak test oparty na takich próbkach jest możliwy tylko w celach prywatnych. W celach sądowych może nie być wystarczający ze względu na możliwość niemoralnego pozyskania próbki.

Testy na ojcostwo – od czego jest uzależniona cena?

Ceny testu na ojcostwo są różne, więc pojawia się pytania, od czego jest uzależniona cena. Zależy ona od wielu czynników, na przykład od ilości badanych markerów. Najlepiej badać ich 24, wtedy wynik będzie najpewniejszy. Cena badania DNA jest zależna też od celu badania. Testy na ojcostwo w celach sądowych będą tańsze. Oczywiście, wszystko zależy też od pewności i wiarygodności, a także sytuacji. Najdroższe testy to te wykonywane przed narodzeniem się dziecka.

Data publikacji: , Aktualizacja: