Testy na ojcostwo – wszystko co musisz wiedzieć przed wykonaniem badania

Testy na ojcostwo to badania dostarczające zainteresowanym dużo stresujących chwil. Wybierając badanie w certyfikowanym laboratorium, które posiada nie tylko doświadczenie w wykonywaniu testów na ojcostwo, ale także regularnie przeprowadza kontrole jakości, z pewnością sprawi, że poczujemy się spokojniejsi. 

Dlaczego przy wyborze laboratorium do testu na ojcostwo ważna jest akredytacja?
Jak długo trwa wykonanie testu na ojcostwo?
Gdzie zrobić test na ojcostwo – w placówce medycznej, w aptece czy w domu?
Jaki test na ojcostwo zrobić – prywatny czy sądowy?

Dlaczego przy wyborze laboratorium do testu na ojcostwo ważna jest akredytacja?

Wybierając laboratorium, w którym zdecydujemy się na wykonanie testu DNA na ojcostwo powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy posiada ono akredytację. Dlaczego jest to aż tak ważne? Badanie na ojcostwo wykonane w laboratorium posiadającym akredytację oraz odpowiednie certyfikaty daje nam pewność, że test zostanie wykonany przez osoby do tego uprawnione oraz będzie wykonane z należytą starannością i dokładnością. Uzyskany wynik testu na ojcostwo będzie pewny oraz dyskretny.

Jak długo trwa wykonanie testu na ojcostwo?

Badania DNA na ojcostwo składają się z dwóch etapów. Pierwszym etapem jest pobranie próbki oraz przesłanie jej do laboratorium wykonującego badanie genetyczne w kierunku ustalenia ojcostwa. Drugim etapem jest analiza pobranego materiału w wybranym laboratorium. Wyniki dostępne są maksymalnie do 7 dni roboczych, także w wersji elektronicznej.

Gdzie zrobić test na ojcostwo – w placówce medycznej, w aptece czy w domu?

Test na ojcostwo można wykonać samodzielnie w domu, zamawiając odpowiedni zestaw do pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka, a następnie wysyłając go do laboratorium. Aby pobrać wymaz można także udać się do odpowiedniej placówki, w której wymaz pobrany zostanie przez upoważnioną do tego osobę. Zestaw potrzebny do wykonania wymazu można także kupić w wybranych aptekach, więc jeśli chcesz zaoszczędzić czas, możesz wybrać tą opcję wykonania badania DNA. Badanie materiału genetycznego może zostać wykonane także z przedmiotów takich jak szczoteczka do zębów czy włos z cebulką.

Jaki test na ojcostwo zrobić – prywatny czy sądowy?

W zależności od tego, czy badanie potrzebne jest nam jako dowód w sprawie sądowej czy też nie, możliwe są różne opcje zrobienia badania. Wszystkie testy genetyczne na ojcostwo wykonywane są precyzyjnie oraz z zachowaniem odpowiednich procedur, jednak badanie wykonywane na potrzeby sądowe dodatkowo zawiera opinię biegłego sądowego, wystawioną na postawie otrzymanego wyniku.

Data publikacji: , Aktualizacja: