Ile kosztuje test na ojcostwo?

Ustalenie ojcostwa jest często dla nas bardzo istotną sprawą. Jeśli chodzi o test na ojcostwo – cena jego zależy od formy, którą wybierzemy. Jeżeli potrzebujemy dokumentu do sądu, koszt testu na ojcostwo będzie inny niż takiego wykonanego samodzielnie w domu. A co z ceną badania na ojcostwo w ciąży?

Jaka jest cena testu na ojcostwo do sądu?
Jaka jest cena domowego testu na ojcostwo?
Dlaczego cena testu na ojcostwo w ciąży jest tak wysoka?
Dlaczego cena testu na ojcostwo z wymazów jest niższa niż z próbek dyskretnych?

Jaka jest cena testu na ojcostwo do sądu?

Jeśli chodzi o test na ojcostwo cena jego zależy często od tego, czy wynik potrzebny jest tylko dla naszej wiedzy, czy chcemy go wykorzystać podczas rozprawy w sądzie. Cena wykonania takich badań na ojcostwo do sądu będzie wyższa niż w przypadku prywatnych testów na ojcostwo. Zazwyczaj oscyluje ona w okolicach 1500-2000 złotych. Dlaczego jest ona tak wysoka? Wszystko przez procedury zastosowane podczas sądowych testów na ojcostwo. Wyższe koszta generuje również specjalistyczna ekspertyza dołączona do wyników.

Jaka jest cena domowego testu na ojcostwo?

Jeśli chodzi o testy DNA na ojcostwo cena będzie znacznie niższa jeśli zdecydujemy się na wykonanie ich w domu. Co ma na to wpływ? Przede wszystkim fakt, że sami pobieramy próbki do badania, więc oszczędzamy na pracy personelu medycznego. Koszt testu DNA wykonanego w domu zaczyna się już od 600 złotych. Jest to niska cena badania DNA w porównaniu do testów wykonywanych na zlecenie sądu lub prywatnie w laboratorium.

Dlaczego cena testu na ojcostwo w ciąży jest tak wysoka?

Cena testów na ojcostwo w ciąży będzie znaczne wyższa od tych wykonanych po narodzinach dziecka. Dzieje się tak, ponieważ do wyizolowania DNA dziecka z krwi matki lub z płynu owodniowego konieczne jest użycie specjalistycznych sprzętów. Dodatkowo przy tych procedurach pracuje doświadczony i wyszkolony personel, co również generuje dodatkowe koszta. Testy na ojcostwo w ciąży są dużo bardziej skomplikowane od tych standardowych z próbek.

Dlaczego cena testu na ojcostwo z wymazów jest niższa niż z próbek dyskretnych?

Cena testów DNA na ojcostwo z wymazów jest dużo tańsza od tych wykonywanych z próbek dyskretnych. Wszystko przez fakt, że z wymazów bardzo łatwo jest wyizolować DNA. Z kolei próbki dyskretne często są zanieczyszczone, a pobranie z nich DNA wymaga większego doświadczenia i lepszego sprzętu. Co ciekawe czasem testy dyskretne trzeba powtórzyć, ponieważ ich wynik nie jest jednoznaczny.

Data publikacji: , Aktualizacja: