Test na ojcostwo – najważniejsze informacje

Test na ojcostwo pozwala ustalić, czy domniemany ojciec jest rzeczywiście biologicznym tatą dziecka. Badanie DNA na ojcostwo staje się coraz popularniejsze ze względu na to, jak łatwo można je dzisiaj przeprowadzić. Dostępne w dzisiejszych czasach testy genetyczne na ojcostwo odbywają się sprawnie i szybko, a na wyniki nie trzeba długo czekać. Test na ojcostwo może być także całkowicie anonimowy, jeśli taka jest wola ojca. Jego wynik jest pewny, niezależnie od tego, jaki rodzaj materiału doręczamy do laboratorium.

Jaki materiał jest pobierany od dziecka do testu na ojcostwo?
Jaki materiał jest pobierany od ojca do testu na ojcostwo?
Jak długo trwa wykonanie testu na ojcostwo?
Jaka jest wiarygodność testu na ojcostwo?

Jaki materiał jest pobierany od dziecka do testu na ojcostwo?

Aby ustalić wynik testu DNA na ojcostwo, wystarczy mała próbka materiału genetycznego. Nie jest wcale trudno pobrać taki materiał od dziecka, bo może to być nie tylko włos z cebulką czy klamka krwi, ale także przedmiot, z którego korzystało dziecko. Na przykład kubek, chusteczka, inhalator czy nawet nadgryziony kawałek jedzenia.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo

Jaki materiał jest pobierany od ojca do testu na ojcostwo?

W przypadku próbki materiału od ojca sytuacja wygląda bardzo podobnie jak przy próbce od dziecka. Może to być włos, plamka krwi czy wymaz z policzka, ale mogą to być także przedmioty codziennego użytku. Aby wykonać badanie na ojcostwo, domniemany tata może dostarczyć swoją szczoteczkę do golenia czy niedopałek papierosa.

Przeczytaj: Jak pobrać próbki do testu na ojcostwo

Jak długo trwa wykonanie testu na ojcostwo?

Na wyniki testu na ojcostwo nie trzeba długo czekać. W przypadku wymazów mogą być one dostępne już nawet w ciągu 3 dni. Czasem trzeba poczekać do 10 dni, w zależności od dostarczonego materiału genetycznego.

Jaka jest wiarygodność testu na ojcostwo?

Testu genetycznego na ojcostwo właściwie nie da się oszukać. Jeśli doręczone próbki na pewno pochodzą od właściwych osób, a do tego wybrane zostało rzetelne laboratorium, to wyniki z pewnością będą miarodajne. Na wyniki badania DNA nie ma najmniejszego wpływu to, czy przed badaniem domniemany ojciec dziecka zażywał alkohol, narkotyki lub palił papierosy. Na wynik testu na ojcostwo nie ma także wpływu rodzaj doręczonej próbki, nie ma tutaj próbek lepszych i gorszych.

Przeczytaj: Czy testy DNA mogą się mylić?

Data publikacji: , Aktualizacja: