Co musisz wiedzieć przed wykonaniem testu na ojcostwo?

Wykonanie testu na ojcostwo to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na to, aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście jesteś ojcem dziecka. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się wykonać taki test na ojcostwo. Można to zrobić nie tylko do celów procesowych, ale także prywatnych. Jeśli planujesz wykonanie testu DNA na ojcostwo, sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane na ten temat pytania.

Jak przebiega test na ojcostwo?
Ile kosztuje zrobienie testu na ojcostwo?
Jak zrobić test na ojcostwo z mikrośladów?
Gdzie można zrobić szybki test na ojcostwo?

Jak przebiega test na ojcostwo?

Przebieg testu genetycznego na ojcostwo zależy od wykonywanej metody. Zawsze jest to jednak badanie bezbolesne i bezinwazyjne. Najpopularniejsze metody przeprowadzenia testu na ojcostwo to metoda wymazu i metoda mikrośladów. W przypadku metody badania mikrośladów, w celu ustalenia ojcostwa nie ma konieczności nawet osobistego stawiennictwa w laboratorium. Całą procedurę można przeprowadzić wysyłkowo.

Ile kosztuje zrobienie testu na ojcostwo?

Koszt wykonania testu na ojcostwo również zależy od wybranej metody badania DNA. Zazwyczaj cena przeprowadzenia testu na ojcostwo wynosi od 500 złotych do 1000 złotych. Warto pamiętać, że nie jest to badanie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego cały koszt badania DNA musimy ponieść samodzielnie.

Jak zrobić test na ojcostwo z mikrośladów?

Wykonanie testu na ojcostwo z mikrośladów, polega na wyodrębnieniu DNA z przedmiotów codziennego użytku, należących do dziecka oraz domniemanego ojca. W przypadku dziecka takim przedmiotem może być na przykład smoczek, obcięty paznokieć czy włos (koniecznie wraz z cebulką) zebrany ze szczotki do włosów. W przypadku osoby dorosłej może to być np. zużyta chusteczka higieniczna, prezerwatywa czy niedopałek papierosa. Takie przedmioty należy odpowiednio zabezpieczyć i dostarczyć do laboratorium.

Przeczytaj więcej: Jak zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo

Gdzie można zrobić szybki test na ojcostwo?

Większość laboratoriów dostarcza wyniki testu na ojcostwo już w ciągu 3-4 dni roboczych. Jednak w wielu miejscach, za dodatkową opłatą można uzyskać wynik badania na ojcostwo już po 24 godzinach. Jeśli zależy ci na czasie, warto o to dopytać w konkretnej placówce. Istnieje także możliwość zrobienia badania DNA na ojcostwo po zamówieniu do domu zestawu do pobrania próbek materiału genetycznego.

Data publikacji: , Aktualizacja: