Test na ojcostwo przed porodem

Wiele przyszłych mam rozważających wykonanie testu na ojcostwo dziecka będąc jeszcze w ciąży zastanawia się, czy jest ono nie tylko bezpieczne, ale także możliwe jeszcze przed urodzeniem dziecka. Dzięki swojej skuteczności pozwala ono na spokojne oczekiwanie dziecka. Często nurtujące mamy pytania to jak zrobić test na ojcostwo oraz czy każdy może zrobić taki test? Zapewne dla wszystkich kobiet ważna jest także jego cena, ze względu na brak refundacji takiego testu z NFZ. Odpowiedź na wszystkie te pytania znajdują się poniżej.

Jak zrobić test na ojcostwo przed porodem?
Ile kosztuje test na ojcostwo przed porodem?
Gdzie zrobić test na ojcostwo przed porodem?
Czy każdy może zrobić test na ojcostwo przed porodem?

Jak zrobić test na ojcostwo przed porodem?

Test na ojcostwo można wykonać już od 8 tygodnia ciąży. Jest on bezpieczny, wykonywany na podstawie próbki krwi, pobranej wcześniej od matki. Od 15 tygodnia ciąży można wykonać także test DNA na ojcostwo na podstawie płynu owodniowego, który otacza dziecko. Wyizolowane przez laboratorium DNA porównywane jest z DNA mężczyzny, dzięki czemu możliwe jest stwierdzenie ojcostwa.

Ile kosztuje test na ojcostwo przed porodem?

Test na ojcostwo to koszt między 2000 – 7000 złotych. Dokładna cena badania DNA zależy w dużej mierze od wybranego wariantu testu. Czynniki wpływające na koszt badania na ojcostwo to m.in. liczba analizowanych markerów, gwarancja wykonania testu w certyfikowanym laboratorium czy też dyskrecja i bezpieczeństwo.

Gdzie zrobić test na ojcostwo przed porodem?

Badanie DNA na ojcostwo najlepiej wykonać jest w laboratorium, które posiada doświadczenie w wykonywaniu tego typu badań DNA. Każda matka chce mieć pewność, że test będzie wykonany z należytą dokładnością, a jego wynik będzie pewny, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badania na ojcostwo w specjalistycznym laboratorium.

Czy każdy może zrobić test na ojcostwo przed porodem?

Test genetyczny na ojcostwo może wykonać każda kobieta w ciąży. Ze względu na możliwość wykonania testu z próbki krwi test jest bezpieczny zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się dziecka. Próbkę krwi do badania ojcostwa kobieta może oddać nawet w przypadku przeziębienia lub grypy – stan zdrowia matki w żaden sposób nie wpływa na wynik testu na ojcostwo.

Data publikacji: , Aktualizacja: