Test na ojcostwo – gdzie i jak go wykonać?

Test na ojcostwo to skuteczna metoda potwierdzenia genetycznego pokrewieństwa między ojcem a dzieckiem. Jest to proste do wykonania badanie, którego wyniki są pewne i pozwalają na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa. Pobranie materiału genetycznego jest bezbolesne i nieinwazyjne, a niewielka próbka pozwala na bezbłędną identyfikację badanej osoby. Co musimy wiedzieć chcąc wykonać test DNA na ojcostwo i gdzie najlepiej się udać?

Czy do testu na ojcostwo potrzebne są profile genetyczne?
Ile procent powinien mieć pewny test na ojcostwo?
Jakie laboratorium wybrać do testu na ojcostwo?
Czy w każdej przychodni można zrobić test na ojcostwo?

Czy do testu na ojcostwo potrzebne są profile genetyczne?

Test ojcostwa wykonywany jest na podstawie porównania materiału genetycznego ojca i dziecka. Ze względu na ogromną ilość informacji genetycznej u człowieka analiza wszystkich genów na potrzeby testu genetycznego na ojcostwo jest zbędna, a zatem do porównania wybiera się konkretne geny (tzw. markery) ojca i dziecka, a zbiór tych genów jest nazywany profilem genetycznym. Standardowo test na ojcostwo opiera się na analizie 16 lub 24 markerów stanowiących profile genetyczne ojca i dziecka, a stopień ich podobieństwa decyduje o pokrewieństwie.

Ile procent powinien mieć pewny test na ojcostwo?

Po dokonaniu analizy próbek DNA przeprowadzane są obliczenia statystyczne, pozwalające na określenie prawdopodobieństwa, że badana osoba jest ojcem konkretnego dziecka. Jeśli badanie na ojcostwo ma wynik pozytywny, to wynosi on powyżej 99,9999%. Test na ojcostwo o wyniku negatywnym ma wartość 100% i całkowicie wyklucza ojcostwo.

Jakie laboratorium wybrać do testu na ojcostwo?

Aby mieć pewność, że wykonany test na ojcostwo da rzetelne wyniki należy udać się do odpowiedniego laboratorium. Ważne jest, aby placówka, w której wykonujemy badanie DNA na ojcostwo specjalizowała się w badaniach genetycznych i zatrudniała wykwalifikowany personel. Laboratorium, w którym decydujemy się na test na ojcostwo, musi zapewnić bezpieczeństwo danych osobowych ojca i dziecka, gdyż są to informacje poufne.

Czy w każdej przychodni można zrobić test na ojcostwo?

Test na ojcostwo jest specjalistyczną procedurą, której wykonanie wymaga odpowiedniego sprzętu do prowadzenia badań genetycznych, na przykład w celu powielenia ilości pobranego DNA. Nie każda przychodnia oferuje pakiet badań genetycznych wykonywanych na miejscu, ale niektóre przychodnie pobierają materiał genetyczny i wysyłają go do certyfikowanych laboratoriów w celu przeprowadzenia testu na ojcostwo i innych testów genetycznych.

Sprawdź przychodnie:

Test na ojcostwo Katowice

Test na ojcostwo Kraków

Test na ojcostwo Poznań

Test na ojcostwo Warszawa

Test na ojcostwo Wrocław

 

 

Data publikacji: , Aktualizacja: